Mastná pleť a akné

Každá pokožka produkuje maz z mazových žliaz, ktorý našu pokožku chráni pred vonkajším vplyvom. Maz má ochrannú funkciu a je pre nás potrebný. U každého človeka je tvorba mazu na inej úrovni a ak je ho produkovaného príliš veľa, pokožka je mastná a často vedie k vyskytu akné a uhrom. 

Príčiny mastnej pleti

  • dedičnosť a genetika
  • hormóny, hlavne u ľudí v pubertálnom veku, ale môže pretvrať aj do dospelosti
  • hormóny u niektorých tehotných žien
  • mastnú pleť a akné môže spôsobovať aj precilivenosť na mužský pohlavný hormón, títo ľudia majú testosterón, ktorý majú v menšej miere aj ženy v norme, ale pokožka aj na túto normálnu hladinu reaguje neadekvátne zvýšenou tvorbou mazu
  • stres

Mastná pleť potrebuje špeciálnu starostlivosť určenú na ňu. Pokiaľ máte pleť len jemne mastnú a netrpíte akné, prípadne sa vám nejaká tá vyrážka spraví len z času na čas, vystačíte si s kozmetikou. Pokiaľ trpíte ťažším akné, je treba riešiť aj príčínu vznútra a užívať výživové doplnky, u ťažkých foriem akné aj lieky.

Má na akné vplyv strava?

Ide o mýtus, strava na akné nijaký veľký vplyv nemá. Výnimku môžu tvoriť ľudia, ktorí majú alergiu na niektoré potraviny a tie im zhoršujú pleť a spôsobujú akné. Ale ak je príčina akné hormonálna alebo genetická, môžete sa stravovať zdravo ako chcete, na pleť a akné to nebude mať účinok, alebo len zanedbateľný. Ak by mala nesprávna strava naozaj vplyv na vznik akné, trpí ním cca. 80% populácie, keďže málokto sa v dnešnej dobe stravuje naozaj zdravo. U ľudí, ktorí sa stravujú úplne najhoršie vzniká obezita a ňou spojené najrôznejšie zdravotné problémy a civilizačné choroby, pleť majú ale títo ľudia v drvivej väčšine bezproblémovú. 

Starostlivosť o mastnú pleť

Mastná pleť by sa nikdy nemala výrazne odmasťovať, nie sú vhodné žiadne prípravky, ktoré obsahujú alkohol. Síce to pokožku poriadne odmastí, tá ale na to reaguje ešte väčšou produkciou mazu a ocitáme sa v začarovanom kruhu.

Čistenie

Základom starostlivosti by malo byť vždy čistenie pleti pleťovým mliekom. Pleť treba čistiť každý deň, ráno aj večer. 

Píling

Ľudia s mastnou pleťou by mali pravidelne používať píling, ktorý zbavuje pleť odumretých buniek. Odporúča sa ho používať dva krát týždenne. Pílingový krém je možné zakúpiť v obchodoch. Píling sa dá vyrobiť aj doma a je vhodný hlavne ak sa chystáte niekam von, žiaden píling nemáte doma a nestíhate si ho ísť kúpiť. Zmiešate kryštášový cukor s medom a olivovým olejom, ihneď aplikujete na tvár, pretože sa za chvíľu rozpustí a krúživými pohyhmi rozotierate po tvári. Je to píling prvej pomoci, neodporúčam ho robiť pravidelne, pretože cukor práve dobrý učinok na tvár nemá, hoci čiastočne to zachraňuje ten olivový olej. Po takomto pílingu si tvár znova odmastite pleťovým mliekom, nakoľko olivový olej na nej zanechá mastný film. Lepšie je kupovať pílingové krémy priamo v obchodoch, tie obsahujú aj pridané prírodné látky, ktoré pleť zároveň aj vyživujú. Pokiaľ chcete píling dotiahnuť do dokonalosti, môžete si ho pripraviť aj sami z produktov Dr. Nona. Rozdrvte v mažiari kúpeľovú soľ Dr. Nona, zmiešajte s dynamickým hydratačným krémom (môžete použiť aj iný krém od Nony, keďže všetky obsahujú liečivý bioorganominerálny komplex z Mŕtveho mora a živú archebaktériu) a aplikujte na tvár ako bežný píling. Zmes je treba takisto použiť hneď, pretože soľ sa v kréme postupne rozpúšťa, preto si vždy pripravte len toľko pílingu, koľko práve potrebujete.